Alergologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób wywoływanych przez alergeny. Alergeny to substancje powszechnie występujące w środowisku, takie jak pyłki, roztocza, pleśń, niektóre składniki pokarmowe, metale, konserwanty, sierść zwierząt itd., które mogą wywołać reakcję uczuleniową.
Zachodzi ona na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją. Zadaniem alergologa jest poprzez wywiad z pacjentem i zlecenie odpowiednich badań, ustalenie przyczyny alergii oraz wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia.
Alergia może być wywołana przez:
- alergeny wziewne - substancje, które wdychamy razem z powietrzem, np. kurz i wszystko co wchodzi w jego skład (pyłki, szczątki roślin, zwierząt, pleśń, roztocza), ziarna pyłków roślin, zarodniki grzybów pleśniowych
- alergeny pokarmowe - występujące w produktach spożywczych substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego substancje, które po spożyciu wywołują reakcję alergiczną, np. mleko krowie, jaja, orzechy, soja, pszenica itd.
- alergeny kontaktowe - wywołują reakcję uczuleniową po zetknięciu ze skórą, np. metale (chrom, nikiel), tworzywa sztuczne, barwniki, substancje zapachowe, konserwanty
W Morenovej Klinice konsultujemy pacjentów z problemami alergologicznymi:
- konsultacje specjalistyczne: alergologiczna, immunologiczna
- diagnostyka i leczenie alergii wziewnych
- alergicznego nieżytu nosa
- alergicznego zapalenia spojówek
- astmy
- astmy alergicznej
- astmy wysiłkowej
- nawracających infekcji oczu, uszu, gardła, zatok, krtani
- przewlekłej chrypki
- chrząkaniu
- alergii pokarmowej, skórnej (atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk Quinckego)
- kwalifikacja i prowadzenie swoistej immunoterapii alergenowej (odczulanie)
- alergiczne zmiany skórne
- niedobory odporności
- wycieki z nosa
- świszczący oddech
- przewlekły kaszel
- odczyny po użądleniach owadów
Dodatkowo istnieje możliwość po wcześniejszym umówieniu oceny odpowiedzi alergicznej na specyficzne alergeny takie jak akryl używany np. w kosmetologii czy stopy metali używane w stomatologii (implanty zębów) czy ortopedii ( implanty stawowe).