Lekarze kardiolodzy w Morenovej Klinice stanowią doświadczony zespół pod nadzorem prof. Marcina Fijałkowskiego. Na co dzień pracują w renomowanych Klinikach uniwersyteckich. Są autorami wielu opracowań i publikacji z zakresu kardiologii oraz rozdziałów w książkach i podręcznikach dla kardiologów. Dodatkowo prowadzą kursy i szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy kardiologów z całej Polski.
Każdy pacjent, którego przypadek wymaga konsultacji lub zaciągnięcia dodatkowej opinii dla postawienia właściwej diagnozy oraz wybrania najlepszej opcji leczniczej jest konsultowany z członkami zespołu kardiologicznego. Istnieje także możliwość konsultacji kardiochirurgicznej na miejscu. Naszym celem jest kompleksowa opieka kardiologiczna i przeprowadzenie pełnej diagnostyki oraz pokierowanie dalszym procesem leczniczym pacjenta.
Zespół kardiologiczny w Morenovej Klinice dysponuje najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym wysokiej klasy: echokardiografem (GE VIVID S70N), systemem do prób wysiłkowych, rejestratorami holterowskimi do zapisu EKG i ciśnienia tętniczego, defibrylatorem i pulsoksymetrem. Chorzy z implantowanymi stymulatorami serca mają także możliwość kontroli poprawności funkcjonowania tych urządzeń.
Jest to szczególny rodzaj badania ultrasonograficznego, którego celem jest obrazowanie funkcji i budowy serca. Lekarz wykonujący i analizujący badanie echokardiograficzne ocenia wielkość i kurczliwość mięśnia sercowego, poprawność pracy zastawek serca poprzez analizę przepływów czy też pomiar gradientów ciśnień. Oceniane są także struktury anatomiczne przylegające do serca, takie jak worek osierdziowy czy też duże naczynia krwionośne.
Wskazania: praktycznie wszyscy pacjenci kardiologiczni mają wskazania do tego badania, w szczególności chorzy z chorobą wieńcową, wadami zastawek serca czy też kardiomiopatiamii (nieprawidłową budową mięśnia sercowego np. przerostową). Badanie echokardiograficzne jest wskazane u chorych planujących lub już uprawiających intensywnie sport lub pacjentów, którzy po przebytej infekcji wirusowej maja obniżoną tolerancję wysiłku lub odczuwają zaburzenia rytmu. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Jest to najczęściej 24-godzinny (maksymalnie 72 godziny; 400 pomiarów) pomiar ciśnienia tętniczego mankietem założonym na przedramię – pomiary są dokonywane w zadanych przedziałach czasowych.
Wskazania: rozpoznanie nadciśnienia tętniczego, jego zaawansowania lub oceny skuteczności już zastosowanego leczenia. Także pomocne u chorych z podejrzeniem obturacyjnego bezdechu sennego. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Jest to rejestracja krzywej EKG najczęściej 24-godzinny (maksymalnie do 5 dni) za pomocą elektrod przyklejonych do klatki piersiowej. Wskazania: diagnostyka zaburzeń rytmu serca oraz niedokrwienia mięśnia sercowego. Wskazane badanie również w szczególnych przypadkach u osób uprawiających intensywnie sport. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania - przy zakładaniu elektrod zostanie przygotowana powierzchnia skóry, aby zapewnić jak najlepsze przewodnictwo i przyleganie elektrod.
Jest to badanie polegające na prowokowaniu ewentualnego niedokrwienia mięśnia sercowego kontrolowanym wysiłkiem fizycznym na ruchomej bieżni.
Badanie jest wykonywane u chorych z podejrzeniem choroby wieńcowej, do potwierdzenia istotności zmian w naczyniach wieńcowych czy oceny rokowania po przebytych zabiegach na naczyniach wieńcowych. Dodatkowe wskazania u chorych z wybranymi wadami zastawkowymi serca czy u osób uprawiających lub planujących rozpocząć intensywną aktywność fizyczną.
Przygotowanie – nie trzeba być na czczo, można przyjąć stosowane przewlekle leki, wskazane ubranie umożliwiające swobodny marsz/bieg.
Jest to badanie polegające na podawaniu leków w celu uzyskania szybszej akcji serca oraz zwiększonej kurczliwości mięśnia lewej komory, czyli zmian jakie zachodzą w czasie wysiłku fizycznego, aby zwiększyć zapotrzebowania serca na tlen a tym samym sprowokować ewentualne niedokrwienie. Kolejne etapy podawania zwiększonych dawek dobutaminy są monitorowane badaniem echokardiograficznym.
Wskazane badaniu u chorych z podejrzeniem choroby wieńcowe, do potwierdzenia istotności zmian w naczyniach wieńcowych, oceny rokowania przed zabiegami niekardiologicznymi czy w wybranych wadach zastawkowych.
Przygotowanie – nie trzeba być na czczo, można przyjąć stosowane przewlekle leki, w celu podawania dobutaminy zostanie założony dostęp do żyły obwodowej (venflon).
Sprawdź, czy możesz mieć obturacyjny bezdech senny (OBS).
Jest to choroba polegająca na cyklicznych spłyceniach lub przerwach w oddychaniu podczas snu i prowadzi do chorób zagrażających życiu, w tym: nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udaru, zawału serca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i zastoinowej niewydolności serca. Wielu pacjentów z OBS, nieświadomych o poważnym zaburzaniu snu, odczuwa nadmierne zmęczenie w ciągu dnia, poranne bóle głowy, rozdrażnienie, ma problemy z koncentracją, luki w pamięci czy zaburzenia seksualne. Osoby przebywające w otoczeniu pacjenta z OBS podczas jego snu mogą zauważyć uporczywe chrapanie, któremu towarzyszą nawracające bezdechy.
Najczęstsze objawy nocne bezdechu sennego:
Najczęstsze objawy dzienne bezdechu sennego:
Badanie Poligraficzne (POLIGRAFIA) stanowi podstawową diagnostykę zaburzeń oddychania podczas snu i w przeciwieństwie do klasycznego badania polisomnograficznego może być przeprowadzone w domu, w typowych dla pacjenta warunkach snu. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak pamiętać by przed snem nie narażać się na czynniki mogące spowodować przekłamanie wyników. Wieczorem, zanim zostanie przeprowadzona poligrafia, nie należy pić alkoholu ani kawy, zażywać leków uspokajających ani nasennych (jeśli nie zostało to skonsultowane z lekarzem). Nie należy używać lakieru do paznokci.
W Morenovej Klinice proponujemy badanie poligrafią typu III - zalecaną do diagnostyki OBS przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Pacjent może założyć urządzenie w domu, dokładnie według wskazań uzyskanych podczas wizyty w klinice.
Obturacyjny bezdech senny może przyczynić się do wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych takich jak oporne nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia potencji, zwiększona krzepliwość krwi, nadciśnienie płucne, a także zwiększa ryzyko wypadków komunikacyjnych.
Rekomendowaną metodą leczenia bezdechu sennego w umiarkowanej i ciężkiej postaci jest terapia protezą powietrzną CPAP. Urządzenie to, wykorzystując strumień powietrza zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych podczas snu.
Miareczkowanie CPAP ma na celu wstępny dobór zakresu ciśnień w aparacie i jest niezbędne do rozpoczęcia efektywnego leczenia. Pierwszym krokiem jest dopasowanie odpowiedniej maski (rodzaj oraz wielkość). Przy odpowiednich warunkach miareczkowanie CPAP może być przeprowadzone w warunkach domowych przez okres kilku nocy. W tym czasie nie należy spożywać alkoholu. Nie zaleca się również spożywania kawy lub napoi energetycznych w godzinach wieczornych lub przyjmowania leków nasennych bez konsultacji z lekarzem. Należy unikać drzemek w ciągu dnia.
Adres: Stanisława Lema 2 80-126 Gdańsk |
Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek 09:00 - 20:00 |
Rejestracja: |